به نام خدا

هفته قرآن عترت خوزستان

بهمن ماه — ۱۳۹۶

«فراخوان جشنواره فیلم نامه نویسی»

مقدمه

یقینا رسیدن به معارف متعالی قرآن کریم از اصول اساسی و ارزشمندی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آنرا به عنوان یکی از مهمترین کارهای ویژه و آموزه های علمی وعملی برای تعالی ارزشها در جامعه و رشد خصال عالی انسانی در کالبد اصلی فعالیتهای همه بخشهای فرهنگی کشور اعم از وزراتخانه ها، سازمان ها، نهادها، ادارات و ….. قرارداده و درهمین راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسیدن به این مهم و به جهت بسط حاکمیت قرآن و آموزه های قرآن و عترت درجامعه توجه به فعالیتهای قرآنی و اهل بیت علیهم السلام را سرلوحه کار و فعالیتهای خود قرار داده است.

از این رو معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با همکاری سازمان ها و نهاد های استان بخش های مختلف فرهنگی ،هنری ،علمی و آموزشی هفته قرآن و عترت استان را برگزار مینماید

اهداف

– ترویج و اشاعه فرهنگ قرآنی و اهل بیت«ع»
-ارج نهادن به هنر معنوی، دینی، اسلامی، ایرانی و سنتی

-ایجاد بستر مناسب برای بروز خلاقیت‌های هنری وانتقال پیام هنرمندان

– شناسایی هنرمندان معاصر و فعال عرصه قرآن وعترت

موضوع جشنواره

موضوع بخش اصلی : قرآن و عترت : شامل محورهای زیر است.

 • داستان های قرآن و عترت «ع» : اقتباس از داستان های قرآن کریم – زندگی و سیره پیامبر اسلام «ص» – زندگی و سیره پیامبران الهی از دیدگاه قرآن – زندگی و سیره معصومین «ع» – زندگی و سیره دیگر شخصیت های قرآنی – تمثیل های مرتبط با قرآن و عترت «ع»
 • مضامین و معارف دینی و قرآنی: توحید، نبوت، عدل، امامت، غدیر، مهدویت، ولایت، تقریب مذاهب، اسلام شناسی، اقتصاد مقاومتی در راستای منویات مقام معظم رهبری و شعار سال،تأثیر معارف اسلامی درتقویت فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس، مدافعان حرم، مقاومت و پایداری، خودباوری، کانون خانواده، سبک زندگی، حجاب و عفاف، یاسین، امر به معرف و نهی از منکر، راستگویی، مثبت اندیشی، صلح و دوستی، مهربانی، ظلم ستیزی، گذشت، احسان به والدین، همسرداری، حقوق همسایه، حقوق شهروندی، محیط زیست، قانون مداری، امید و شعف، ازدواج، کار و تلاش، توکل، قرض الحسنه، زکات، نماز، ریا، کسب حلال و فضای کسب و کار، ربا، کسب علم و دانش، مسجد، توبه، قناعت، اسراف، معاد و مرگ.

 

موضوع بخش ویژه : شهدای مدافع حرم

 

بخش های  جشنواره فیلم نامه نویسی :

 • فیلم نامه اقتباسی
 • فیلم نامه اورجینال

 

مقررات عمومی

– ۱شرکت در جشنواره برای عموم آزاد است.
۲-  ضروری ست براساس متن ارسالی،قبلا فیلمی ساخته نشده باشد.
۳ – فیلمنامه ها باید با رعایت اصول حروف نگاری با فونت B Nazanin ، سایز۱۴،فاصله خطوط ۵/۱وحداکثر در ۲۰ صفحه فقط به صورت فایلpdf  به آدرس سایت جشنواره www.hq-khz.ir ارسال گردد. فیلم‌نامه‌هایی که فاقد مشخصات ذکر شده باشند حذف و از جشنواره خارج خواهند شد.
۴-  در هر دو بخش در صفحه ای جداگانه نام و نام خانوادگی صاحب اثر،نام فیلمنامه ارسالی و کد اختصاصی دریافتی از سایت جشنواره قید شود و در بخش اقتباسی باید مشخصات کامل منبع اقتباس (شامل عنوان، نوسینده، ناشر، سال انتشار) نیز درج شود.
۵- نگارش خلاصه یک صفحه ای در صفحه ای جداگانه الزامی است.
۶- فیلم نامه های اقتباسی علاوه بر خلاصه یک صفحه ای فیلم نامه می بایست خلاصه یک صفحه ای از داستان منبع اقتباس نیز داشته باشند.
۷- در صفحه اول فیلم نامه های ارسالی تنها باید نام فیلم نامه و کد اختصاصی دریافتی از سایت جشنواره قید شود.درج هر گونه نام و مشخصات صاحب اثر در فیلم نامه ارسالی موجب حذف و خروج آن از جشنواره خواهد شد.

 

نحوه شرکت در جشنواره فیلم نامه نویسی (دو بخش فیلمنامه اقتباسی و اورجینال)

۱ – آثار ارسالی به جشنواره باید مطابق با موضوع جشنواره باشند.
۲-  شرکت در جشنواره تنها از طریق تکمیل فرم ثبت نام و دریافت کداختصاصی از سایت جشنواره و ارسال آثار به سایت جشنواره امکان پذیر است.
۳-  متقاضیان شرکت در جشنواره تنها پس از اتمام مراحل ثبت نام در سایت،کداختصاصی دریافت خواهند کرد که به منزله کدشناسایی آنها در جشنواره نیز منظور می گردد.
۴ – به آثار برگزیده که بیش از یک نویسنده داشته باشند فقط یک جایزه تعلق خواهد گرفت.
۵ – هر شخص حداکثر دو اثر در هر دو بخش فیلمنامه اقتباسی و اورجینال می تواند جهت شرکت در جشنواره ارسال نماید.
۶ – فردی که فرم ثبت نام جشنواره را تکمیل و ارسال می کند به عنوان صاحب اثر شناخته می شود.مسئولیت پاسخگویی به هر گونه ادعای افراد حقیقی یا حقوقی در زمینه مالکیت اثر ارائه شده بر عهده ارسال کننده اثر است و جشنواره هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد پذیرفت.
۷ – تکمیل و ارسال فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای قبول تمام مقررات جشنواره است و تصمیم نهایی در مورد نکاتی که در مقررات پیش بینی نشده باشد بر عهده ستاد برگزاری جشنواره خواهد بود.
۸ – هر اثر دریافتی در هر بخش توسط یک گروه سه نفره متشکل از هیئت انتخاب مورد مطالعه وارزیابی قرار گرفته وآثار راه یافته به بخش مسابقه به هیئت داوران عرضه خواهد شد.
۹ – دبیرخانه جشنواره هیچ گونه مسئولیتی در قبال فایل های ارسالی خراب برعهده نخواهد داشت.

 • نحوه ارسال آثار:

۱- مراجعه به پایگاه الکترونیکی جشنواره به نشانی جشنواره ارسال گردد.

۲- تکمیل فرم ثبت نام در پایگاه الکترونیکی جشنواره

۳- ارسال فایل   pdf   به پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه :      www.hq-khz.ir

 

 

 • گاهشمار:

آخرین مهلت ثبت نام در سایت: 10 دی ماه ۱۳۹۶

اختتامیه جشنواره : ۲۳ لغایت ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶

 

 • جوایز

بخش فیلم کوتاه

 • فیلم نامه (اورجینال):
 • بهترین فیلم نامه رتبه اول :تندیس جشنواره،لوح تقدیر وهدیه نقدی به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/ ۵ ریال
 • بهترین فیلم نامه رتبه دوم : تندیس جشنواره،لوح تقدیر و وهدیه نقدی به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/ ۴ریال
 • بهترین فیلم نامه رتبه سوم : تندیس جشنواره،لوح تقدیر و وهدیه نقدی به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/ ۳ ریال
 • فیلم نامه اقتباسی:
 • بهترین فیلم نامه رتبه اول :تندیس جشنواره،لوح تقدیر وهدیه نقدی به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/ ۵ ریال
 • بهترین فیلم نامه رتبه دوم : تندیس جشنواره،لوح تقدیر و وهدیه نقدی به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/ ۴ریال
 • بهترین فیلم نامه رتبه سوم : تندیس جشنواره،لوح تقدیر و وهدیه نقدی به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/ ۳ ریال

 

داوران :

از میان اساتید و پیشکسوتان فیلم ونمایش  انتخاب خواهند شد.

 • نشانی دبیرخانه

خوزستان- امانیه – خ فلسطین –اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان-طبقه دوم- معاونت قرآن و عترت – دبیرخانه هفته قرآن و عترت خوزستان  صندوق پستی ۴۳۸

شماره تماس : ۳۳۳۳۴۰۷۹-۰۶۱       

آدرس تلگرام جشنواره :  @hqkhz

پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه :      www.hq-khz.ir

 

ورود به بخش ثبت نام