به نام خدا

هفته قران عترت خوزستان

بهمن ماه   ۱۳۹۶

«فراخوان جشنواره استانی  داستان کوتاه »

مقدمه

یقینا رسیدن به معارف متعالی قرآن کریم از اصول اساسی و ارزشمندی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آنرا به عنوان یکی از مهمترین کارهای ویژه و آموزه های علمی وعملی برای تعالی ارزشها در جامعه و رشد خصال عالی انسانی در کالبد اصلی فعالیتهای همه بخشهای فرهنگی کشور اعم از وزراتخانه ها، سازمان ها، نهادها، ادارات و ….. قرارداده و درهمین راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسیدن به این مهم و به جهت بسط حاکمیت قرآن و آموزه های قرآن و عترت درجامعه توجه به فعالیتهای قرآنی و اهل بیت علیهم السلام را سرلوحه کار و فعالیتهای خود قرار داده است.

از این رو معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با همکاری سازمان ها و نهاد های استان بخش های مختلف فرهنگی ،هنری ،علمی و آموزشی هفته قرآن و عترت استان را برگزار مینماید .

اهداف

 • بسط و گسترش معارف قرآن و سیره اهل البیت (ع) با استعانت از زبان داستان
 • تعریف وساختار سازی الهام از آموزه های قرآنی توسط نویسندگان استان در عرصه هنری داستان گویی
 • تقویت دستاوردهای دینی هنر محور از طریق اجرای برنامه های  داستان محور
 • معرفی دستاوردها و توانمندی های هنرمندان حوزه های داستان با موضوع قرآن و عترت(ع)
 • شناسایی استعدادهای حوزه ی داستان و حمایت از آثار دینی و قرآنی داستان نویسان استان

 

موضوع جشنواره

موضوع اصلی: قرآن و عترت شامل

 • داستان های قرآن و عترت «ع» : اقتباس از داستان های قرآن کریم زندگی و سیره پیامبر اسلام «ص» زندگی و سیره پیامبران الهی از دیدگاه قرآن زندگی و سیره معصومین «ع» زندگی و سیره دیگر شخصیت های قرآنی تمثیل های مرتبط با قرآن و عترت «ع»
 • مضامین و معارف دینی و قرآنی: توحید، نبوت، عدل، امامت، غدیر، مهدویت، ولایت، تقریب مذاهب، اسلام شناسی، اقتصاد مقاومتی در راستای منویات مقام معظم رهبری و شعار سال،تأثیر معارف اسلامی درتقویت فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس، مدافعان حرم، مقاومت و پایداری، خودباوری، کانون خانواده، سبک زندگی، حجاب و عفاف، یاسین، امر به معرف و نهی از منکر، راستگویی، مثبت اندیشی، صلح و دوستی، مهربانی، ظلم ستیزی، گذشت، احسان به والدین، همسرداری، حقوق همسایه، حقوق شهروندی، محیط زیست، قانون مداری، امید و شعف، ازدواج، کار و تلاش، توکل، قرض الحسنه، زکات، نماز، ریا، کسب حلال و فضای کسب و کار، ربا، کسب علم و دانش، مسجد، توبه، قناعت، اسراف، معاد و مرگ.

 

موضوع ویژه: شهدای دفاع از حرم و حرکت بزرگ اربعین حسینی (ع)

گستره جشنواره : استانی

شرایط ومقررات :

مقررات عمومی جشنواره داستان کوتاه

 

 1. داستان کوتاه باید در یکی از ۳ حالت: ۳۰ کلمه ای یا ۶۰ کلمه ای و یا ۹۰ کلمه ای باشد نه کمتر و نه بیشتر( آن ، با ، در ، و ، یا ، ….. کلمه محسوب نمی شوند).
 2. هر نویسنده می تواند حداکثر ۳ اثر ارسال نماید.
 3. داستان ها حتماً باید تایپ شده و در دو قالب Word و PDF (هر دو الزامی است ) ارسال گردد.
 4. آثار ارسالی به هیچ عنوان نباید قبل از این در مسابقات و پویش های مشابه جایزه ای برده باشند.
 5. محدودیت سنی برای شرکت در این جشنواره وجود ندارد.
 6. انتخاب قالب ۳۰ کلمه ای یا ۶۰ کلمه ای و یا ۹۰ کلمه ای، تاثیری در انتخاب شدن توسط هیئت داوری نداشته و صرفاً جهت باز گذاشتن دست نویسنده می باشد.
 7. به دلیل اهمیت کیفی داستانها و دارا بودن حداقل استانداردهای لازم برای یک داستان، اگر هیئت داوران هیچ یک از ۳ اثر ارسالی یک فرد را، دارای مشخصات یک داستان کامل ولی کوتاه، تشخیص ندهد، حق دارند وی را از لیست نویسندگان حذف نمایند و آثار وی رابه مرحله نهایی داوری معرفی نمایند.

۸ -کلیه ی آثار ارسالی بایستی به صورت تایپ شده و به نشانی اینترنتی جشنواره www.hq-khz.ir با فرمت word ارسال شود. آثار به صورت pdf  یا تصویر پذیرفته نخواهد شد.

۹-آثار ارسالی نباید در سایر جشنواره ها و دوره های قبلی این جشنواره حائز رتبه شده باشد و در صورت احراز این موضوع شعر از جشنواره حذف می شود.

۱۰-هر نویسنده می بایست نام ونام خانوادگی،میزان تحصیلات،نشانی محل سکونت و شماره همواه خود را در صفحه اول فایل ارسالی درج نماید.

۱۱-حضور برگزیده برای دریافت جوایز الزامیست.

 

نحوه ارسال آثار به جشنواره

۱- مراجعه به پایگاه اینترنتی جشنواره www.hq-khz.ir

۲- تکمیل فرم ثبت نام و شرکت در جشنواره

۳-بارگذاری متن داستان کوتاه

داوران

از میان اسایتد وپیشکسوتان ادب ونویسندگی انتخاب خواهند شد

 

 • گاهشمار:

آخرین مهلت ثبت نام در سایت: 10 دی ماه ۱۳۹۶

اختتامیه جشنواره : ۲۳ لغایت ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶

 

جوایز

نفراول : لوح سپاس،تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/ ۵ ریال

نفر دوم: لوح سپاس،تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/ ۴ ریال

نفر سوم: لوح سپاس،تندیس جشنواره و مبلغ   ۰۰۰/۰۰۰/ ۳ ریال

 

 

 • نشانی دبیرخانه

خوزستان- امانیه – خ فلسطین –اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان-طبقه دوم- معاونت قرآن و عترت – دبیرخانه هفته قرآن و عترت خوزستان  صندوق پستی ۴۳۸

شماره تماس : ۳۳۳۳۴۰۷۹-۰۶۱       

آدرس تلگرام جشنواره :  @hqkhz

پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه :      www.hq-khz.ir

ورود به بخش ثبت نام